Texnologiya nəhəngləri bir neçə ildən sonra süni intellektə ildə 500 milyard dollardan çox pul xərcləyəcək
“DeepSeek”in qlobal İT sənayesinə təsiri bazar iştirakçılarının hesablama infrastrukturuna xərclərini artırmaq istəyində əks olunub. 2032-ci ilə qədər texnologiya nəhəngləri hesablama infrastrukturunu inkişaf etdirmək üçün hər il 525 milyard dollardan çox vəsait xərcləyəcək.
TED.az “Bloomberg Intelligence”ə istinadla xəbər verir ki, cari ildə “Microsoft”, “Amazon” və “Meta Platforms” kimi hiperskeylerlər “Bloomberg Intelligence”in nümayəndələrinin izah etdiyi kimi, bu məqsədlər üçün 371 milyard dollar xərcləməlidirlər. Bu, əvvəlki illə müqayisədə 44 faiz çoxdur. Analitiklərin proqnozuna görə, 2032-ci ilə qədər bu məbləğ 525 milyard dollara qədər artacaq. Ekspertlərin sözlərinə görə, “DeepSeek”in dil modelləri bazara çıxdıqdan sonra bu xərclər daha sürətlə artacaq. Bundan əlavə, investisiya sahəsində prioritet əsasən düşünən süni intellekt tərəfə keçəcək. Buna “OpenAI” şirkətinin fəallığı da kömək edir.
Müəyyən dərəcədə belə proqnoz süni intellekt sistemləri üçün komponentlər tədarük edən, şirkətlərə sərmayə qoyan investorların qorxularını sakitləşdirmək məqsədi daşıyır. Onlardan bəziləri ehtimal edirdilər ki, “DeepSeek”in daha az resurs tələbləri ilə səmərəli dil modelləri təklif etmək qabiliyyəti xüsusi avadanlığın alınmasına xərclərini azaltmağa imkan verəcək.
Düşünən süni intellektin yayılması, eyni zamanda, maliyyə axınlarının yenidən bölüşdürülməsinə səbəb olacaqdır. Bu nəsil modellər tərtibatçılara proqram təminatından pul qazanmaq üçün daha çox imkan verəcək. Xərclər baxımından onların əsas hissəsi də təlim dövründən istismar dövrünə keçirilir. Müvafiq olaraq, modellərin təlim xərcləri “DeepSeek” həllərinin ortaya çıxmasından əvvəl daha yavaş sürətlə artacaq. Bununla belə, bu tendensiya düşünən süni intellektə artan xərclərlə kompensasiya ediləcək.
“Bloomberg Intelligence” analitiklərinin fikrincə, cari ildə modellərin təlimi üzrə tərtibatçıların xərcləri onların ümumi xərclərinin 40 faizindən çoxunu təşkil edəcək, lakin 2032-ci ilə qədər onların payı 14 faizə qədər azalacaq. Eyni zamanda, o vaxta qədər düşünən süni intellekt bütün investisiyaların yarısına qədərini üzərinə çəkəcək. Öz çipləri olan “Google” korporasiyası yeni şəraitdə işləməyə kifayət qədər tez keçə biləcək, “Microsoft” və “Meta” kimi “Nvidia” həllərindən asılı olan şirkətlər isə bunu etməkdə daha çox çətinlik çəkəcək.